Kutatás négy levéltárban Szlovákiában
Szlovákia egy kis ország, de itt is sikerült több, mint 900 kmt megtennem egy kutatás alkalmával.
Eperjes
Eperjesen lefoglaltam a szállást 5 percre a levéltártól. Este el is mentem egy kis városnézésre. Eperjes belvárosa igen rendezett és szépnek mondható hasonlóan a többi felvidéki városhoz.
Eperjes két levéltára
Reggeli után laptopommal és uzsonnástáskával felvértezve indultam is az eperjesi levéltárba. A kapucsengőn angolul mondtam, ki vagyok és honnan, majd beengedtek. Egy barátságos férfi várt, aki nem tudott sajnos idegen nyelveket, így fel kellett hívnom a szlovák tolmácsom akinek köszönhetően megtudtam, hogy amit én keresek, vagyis az iskolai osztálynaplók és az egyházi és állami anyakönyvek azok bizony a másik levéltárban vannak, ami egy Eperjeshez közeli településen található, Alsósebesen (Nižná Šebastová). Mivel viszonylag szűk a nyitvatartási idő így át is rohantam a másik levéltárba
Ott két kedves hölgy fogadott, akik beszéltek angolul. Ki is hozták a megbeszélt anyakönyveket. Zsidó családot kutattam és volt olyan anyakönyv amit valamiért a FamilySearch-re nem töltöttek fel, de ott megtalálható mikrofilmen. Ebben meg is találtam a keresett személyt, aki Amerikába vándorolt. Kiderült, hogy született egy fiú ikertestvére, aki sajnos csecsemőként elhunyt.
A keresett személy az amerikai dokumentumokban három évvel fiatalabbnak lett bejegyezve a valós koránál. Amit az USA-ban beírtak születési évnek, abban valójában egy húga született, aki szintén csecsemőként elhunyt.
Állami anyakönyveknél nagy segítség volt, hogy megmaradtak az indexek így először azt hozták ki, hogy abban keressem ki azokat a neveket amik érdekelnek. Ez mind gyorsaságban, mind anyagilag is nagy segítség volt, ugyanis Magyarországgal ellentétben Szlovákiában nem ingyenes az, hogy kikérünk anyagot. Minden egyes anyakönyvért 2 eurót kell fizetni ott készpénzben.
Kikértem még iskolai osztálynaplókat is, de az ezekben való kutatás nem járt eredménnyel. Feltételezhetőn már a család ekkor elköltözött. Az osztálynaplók nagyon hasznos anyagok, erről már többször írtam. Itt az volt az érdekes, hogy volt olyan iskola amiben egyszerre használták szlovák nyelven a latin betűket és a cirillt is. Az valószínűleg ruszin nyelven lehetett. Osztálynaplókról fényképet nem készíthettem, csak adatokat írhattam ki. Amit kiadtak is csak azért adták ki, mert volt egy konzul által hitelesített meghatalmazásom, hogy hivatalos ügyben jártok el.
Mikor a levéltárból kifelé tartottam vettem észre, hogy a levéltár mellett található egy Andrej Hlinka szlovák fasiszta politikusnak emelt szobor, amiből jópár van még az országban. Meglepő, hogy ez nem zavar senkit felső szinten.
Szepesi Káptalan (Spišská Kapitula) levéltára
Eperjes után elfoglaltam a szállásom Szepesváralján, majd másnap reggel kezdtem a kutatást a helyi levéltárban ahol a szepesi egyházmegyéhez tartozó települések másodpéldányai találhatóak. Olyan római katolikus anyagokban kutattam aminek első példányai vagy megsemmisültek vagy nem érhetőek el online. Különösen hasznos, mivel olyan települések anyagai is találhatóak itt, amik ma Lengyelországhoz tartoznak, de Trianon előtt Magyarország részei voltak. A levéltáros úr nagyon segítőkész és barátságos volt, még keveset tud is magyarul.
A településen sétálva szinte mindenhonnan látni a Szepesi várat, ami most sajnos nem látogatható.
Nagybiccse levéltára
Hogy milyen kiterjed a szepesi egyházmegye bizonyítja, hogy az ország másik részében található Nagybiccsében őrzik azon települések anyagait is amiknek másik részét Szepesváralján kutattam.
A levéltár a Nagybiccsei vár udvarában található. A településen sajnos igen kevés a szálláshely, így az alacsony kínálat miatt elég drága ott a szállás. Mikor lementem az autóhoz reggel egyik szintén az apartmanban megszálló vendég rendszámomat látva megszólított, hogy mi is magyarok vagyunk itt a szálláson. Ők egy Ipoly menti felvidéki kőműves brigád volt.
Ami furcsa volt, hogy ahol voltam étkezni akár étterem, akár hamburgerező sehol nem tudtak angolul a fiatalok sem. Étlapnál igénybe vettem a Chatgpt szolgáltatásait, úgy, hogy lefényképeztem az étlapot és feltöltöttem a Chatgptnek és leforította, így nagyon nem tudtam mellélőni. 😊
Ahogy a digitalizáció egyre nagyobb utat tör így egyre kevesebbet kell majd utazni a kutatások miatt, de még mindig nagyon sok esetben egy családfa teljes és precíz feltérképezéséhez elengedhetetlen a személyes kutatás. Ezt bizonyítja, hogy különböző országok 95 levéltárában jártam már.
Hidvéghy Norbert,
családtörténeti kutató
2025 március 25.